Zona de diete.

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Zona de diete.

Mesaj  cius22 la data de Lun Ian 16, 2012 7:03 pm

Aaaaa---Adriana bine-ai venit in club!(stiu ca la Monti esti mai de mult,dar vorbesc de clubul de aici ,de pe forum Wink )
iti multumesc foarte tare pentru pontul cu piureul de conopida...chiar nu stiam.
Azi nu prea am in clar ce sa pap:
MD(ora 7)-un mar
10-painica mea Monti cu branza dietetica de vaci
P-???
C-???
(dar am si fasole verde,deci pot croseta si eu salata Adriana,am naut in camara,deci pot croseta falafel(am si seminte de susan cheers )...doar trebuie sa ma hotarasc...va spun deseara...:-)

Bubu-daca doar atat ai calcat stramb,te iert Wink
Pana una alta,va doresc O ZI MINUNATA! Smile
cius22

Numarul mesajelor : 1256
Data de inscriere : 05/02/2009
Varsta : 55
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Lun Ian 16, 2012 7:15 pm

Buna dimineata

Adriana,la noi nu se gaseste praf de falafel decat faina aia simpla de naut.Ieri l-am pus la inmuiat si azi il fac.Lui G ii place doar asa inmuiat.Mai avea putin aseara si-l manca pe tot.

Simo,mersi de iertare Very Happy In perioada asta presimt ca voi calca stramb f. des.Sa speram ca nu prea des.

Azi

MD omleta
P supa ciuperci
C...?
Bubulina

Numarul mesajelor : 1411
Varsta : 45

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Mar Ian 17, 2012 4:15 am

Cand am venit la 3 acasa...mi-era o foame asa ca am aruncat un ochi in camara sa vad ce se poate face repede-repejor...asadar am ajuns la fasole cu carnati (hahaha)...o conserva de fasole rosie, 2 linguri de rosii taiate in conserva,putina ceapa si usturoi,tarhon,sare+ carnati--fiert 3-4 minute si voila! pranzul gustos! (si mi-a mai ramas o portie si pentru maine Cool )

inca nu ma gandesc la cina...ca sunt satula geek
cius22

Sus In jos

Mesaj  hibiscus la data de Mar Ian 17, 2012 4:50 am

MD 2 mere
P - spanac cu pui (de la indieni)
C - ciorba de linte turceasca, salata de vinete (tot turceasca)
hibiscus

Numarul mesajelor : 2565
Data de inscriere : 18/02/2009

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Mar Ian 17, 2012 5:07 am

Adriana-cum fac indienii spanacul? ca io nu stiu decat ardeleneste: spanacul fiert,tocat marunt si cu sos bechamel+ usturoi
cius22

Sus In jos

Mesaj  hibiscus la data de Mier Ian 18, 2012 3:55 am

Cu brinza, sat sa caut reteta pe net. Uite aici: http://www.food.com/recipe/saag-paneer-panir-indian-spinach-and-cheese-380617

Azi: MD brinza ardei gras, masline, humus
P: 1 mar 1 portocala
S: salata vinete, ciorba de linte, peste prajit

Deja am dat jos 1 kg sapt asta Smile
hibiscus

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Mier Ian 18, 2012 4:15 am

Adriana- FELICITARI pentru -1 kil si multumesc de link..intai postez meniul de azi si apoi ma duc sa citesc reteta Smile
MD(ora 7)-omleta(un ou + cascaval)
ora11 :telemea+ rosii+castravete+masline
ora 16: un mar
ora 19: peste la gratar

ceea ce mi se pare extrem de interesant este ca am inceput din nou sa beau apa...eu in general nu beau deloc apa (poate 1 pahar,hai 2)...dar de cand am inceput dieta ,incet,incet,am inceput sa beau din ce in ce mai mult,pentru ca mi-e sete...si am ajuns la 1 1/2 l lejer de tot..asa cum e normal.
Si inca ceva-pur si simplu nu imi mai trebuie cafea...daca mi se face pofta dupa miros...iau o gurita (indulcita cu fructoza...dar dupa asta...nu imi mai trebuie)
De cantarit nu m-am cantarit,ca vreau sa o fac doar o data pe saptamana...asa ca vineri ...va spun daca am dat ceva jos sau nu...(eu cred ca da...ca ma simt mai usoara) :-)
cius22

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Joi Ian 19, 2012 6:48 pm

ieri n-am postat ca am trisat-dar doar putin...(la una din mese Crying or Very sad ) si oare chestia de ieri sa fi pus 1/2 kile pe mine...e posibil asa ceva??? astazi 20 ian se implineste o saptamana si eu am 1/2 kile in plus ca acu' o saptamana...recunosc ca sunt putin dezamagita... Rolling Eyes scratch Rolling Eyes .Stiu ca uneori uneori,inainte de ciclu e posibil sa existe variatii de pana la 1 kil in plus...dar mai e o saptamana pana atunci...deci ce-ar putea sa fie??? ooof...Daca ma supar ,trec pe regimul meu dramatic: salata de rosii si castraveti...si o data pe saptamana un ou fiert,iar alta data 50 g telemea rasa in salata...+ o juma de ora de bikla pe zi....eu vroiam sa slabesc cu Monti ,sanatos si lejer...da' vaz ca la mine e ceva in neregula...
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Vin Ian 20, 2012 6:07 am

Simo,iertare ca n-am mai zis nimic dar am fost intr-o dispozitie tare naspa.
Eu zic sa nu treci la dieta aia drastica.Nu e buna chiar daca pe termen scurt da rezultate.Eu m-am cam prostit zilele astea si cu toate astea am reusit sa nu mai pun la loc.E adevarat ca nu m-am bagat in paine si chestii interzise prea mult dar totusi am mancat si prostioare.
Ieri am fost la cumparaturi ca nu mai aveam mare lucru de regim si am scaldat-o cumva sa fac mancare care s-o manance si G.Asa ca am executat piure de spanac cu oua prajite pt. G si fierte pt mine si o ciorbica de legume acrita cu zeama de varza.Dimineata o scald cu iaurt sau cu salata de macrou afumat.Am zis ca ma apuc sa gatesc pt. mai multe zile ca nu pot sa stau cu nasul numai in cratita.Unde mai pui ca-mi deschide si apetitul daca gatesc zilnic.Caut o reteta de pasta de peste care sa fie mai monti asa.Daca gasesti undeva sa o strigare.
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  hibiscus la data de Vin Ian 20, 2012 8:21 am

Yep uite reteta mea de pasta de peste:
1 cutie de brinza philadelipia + 1 cutie de ton in ulei de masline amestecata bine cu mixerul. iese super.

Eu ramin la 1 kg slabit pe sapt asta dar azi la prinz am dat-o in bara caci muream de foame si trecind prin oras l-a lunch m-am infipt intr-un sandvis cu chiftele. Asta inseaman 2 felii de piine si ce-o mai fi in chiftele. Asa ca dupa program musai sa ma duc juma de ora la gym sa ard niste calorii.

Simo si eu zic sa nu te apuci de regimul drastic. Asta e cu up and down. Tu insista ca nu se poate sa nu dai jos. Hai te rog eu.

Ieri am facut ciorba de linte acrita cu bors. In seara asta fac din nou piure de conopida. pt miine cred ca fac tocanitza de ceapa cu ficatei cu... mamaliga. Iau si eu o lingura de mamaliga ca mor de pofta altfel. promit sa merg la gym de 3 ori sapt viitoare.

pe weekend, nu stiu, cred ca gateste prietenul.
hibiscus

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Vin Ian 20, 2012 8:46 am

hai mai fetelor ,ce mi-e drag de voi ca ma incurajati asa! I love you VA MULTUMESC!
Acu'...ce sa mai zic...zilele astea...orice dieta pare compromisa...Azi am avut parte de o surpriza de proportii la scoala...Copiii din 2 clase,au pregatit cu manutele lor(-special pentru mine,de ziua mea de duminica) 2 torturi absolut spectaculoase si ...delicioase. Cand au facut un asemenea gest...cum era sa refuz pe motiv de dieta...?? am luat si eu acolo cateva lingurite...Apoi...cand am ajuns acasa,2 prietene...m-au sunat sa imi spuna ca vor sa ne intalnim cu ocazia zilei mele,dar ca duminica ele nu pot asa ca insista sa o facem vineri adica,azi...Asadar,alta distractie-alte abateri(grave)...asadar...de luni,cred ca tre' sa o iau exact de la inceput...(ca Sisif-bietul de el)... What a Face

Ce idee buna ai avut Bubule sa faci spatiul asta...unde sa putem sa ne spunem "pasurile" si "aventurile" culinare... I love you
De telemea ce stiti?...cata e permisa...? si in ce conditii?

Va doresc un week-end de exceptie!
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Dum Ian 22, 2012 7:37 am

Compromisa,necompromisa dieta ta trebuie s-o continui.Eu n-am mai scazut mare lucru,de fapt n-am mai scazut deloc ca am mancat o gramada de prostii, dar de maine gata ,trecem iar la regim.
Pt. maine si poimaine am facut frigarui de pui si tocanita de ciuperci.Dimineata o sa mananc magiun cu ceai si seara trebuie sa inventez ceva.Deci asta e meniul pe 2 zile.Azi am luat laptele si am constatat ca am in exces asa ca maine i-am spus lui G sa cumpere branza de vaci si fac cascaval de casa.Tare sunt curioasa cum va iesi.Pana una,alta fac iaurt bun,branza o cumpar tot de la ferma si daca invat sa fac si cascaval nu mai am nevoie de lactatele lor din comert.Nu stiu cum sta treaba cu smantana.Aia nu cred ca reusesc eu s-o prepar.

Uite aici un site cu retete interesante care le poti adapta la regimul monti
http://www.e-retete.ro/retete/pate-vegetal
Pup si spor la dieta.
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  hibiscus la data de Lun Ian 23, 2012 10:32 am

Fetele eu am zbircit-o rau weekendul asta dar vad ca azi la prinz cintarul arata -1kg. Si doar am mincat 1 cartof copt, piine cu gem dimineata iar azi am dat iama in stafide trase in cioco. Dar gata.
Diseara piure de conipoida cu copanel de pui + salata verde.
hibiscus

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Lun Ian 23, 2012 5:58 pm

Buna dimineata! Very Happy
gata...de astazi si eu revin pe "drum drept"...ca de vineri, o tot zbarcesc intr-una...nici nu ma pun pe cantar sa nu ma demoralizez...cred ca azi...varza-varza-varza(salata)...am nevoie de o zi drastica...
cius22

Sus In jos

Mesaj  hibiscus la data de Mar Ian 24, 2012 7:43 am

Prietenul a gatit mincare de bame. Bune rau, ca la mama acasa. As fi mincat toata cratita. ca la mama acasa.
Deci MD iaurt
Ora 10 - 2 mere
prinz: pasta de peste cu brinza Philly
Cina: Bame cu pui, salata
hibiscus

Sus In jos

Mesaj  hibiscus la data de Mier Ian 25, 2012 12:01 pm

Eu azi am zbircit-o cu chinese food la prinz si sint prea obosita sa merg la gym. poate cind ajung acasa sa pun un dvd in dvd player si sa fac.
Ok miine revin la normal si imi ppropun sa maninc:
MD: fructe
D: salata verde cu pui prajit
C: zacusca, peste la cuptor

In mintea mea e articolul ala cu Demi moore care a fost internata la spital. Ati vazut-o mai cum arata? Zici ca e schelet nu alta. mai bine rubensiana ca mine Smile
hibiscus

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Joi Ian 26, 2012 5:17 am

aaahhhaaahahaaaa...Adriana-tu rubensiana? apoi dara draga mea,atunci io sunt scratch voluptoooooasaaaa... geek
si io o zbarcesc...azi a fost ziua unei colege si nu m-am abtinut de la o felie de cozonac...si tot asa....de maine-dom'doctor!
vaz ca in ultimul timp imi cad tot mai multe articole in mana despre raw food...si in creierasul meu se invart niste rotite...inca nu sunt complet "convertita" dar este posibil...dupa cate elogii aud!(mai ales ca sunt si niste bloguri extraordinare cu retete...)
Bubu-ai ramas inzapezita? cum va descurcati?? ai provizii suficiente?...se anunta geruri mari...faceti provizii si stai in casa.,da?
cius22

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus