Zona de diete.

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Zona de diete.

Mesaj  Bubulina la data de Joi Ian 12, 2012 8:58 pm

Avand in vedere ca forumul e mare fac aici o zona in care sa se discute numai despre kilograme,mancare,diete si altele aferente.

Dieta Montignac

Tabel IG
http://doi4montignac.blogspot.com/search/label/2.IG%20in%20ordine%20crescatoare%20%28conform%20site%20Montignac%29

Intrebari si raspunsuri Montignac
http://doi4montignac.blogspot.com/

Linkuri catre bloguri si siteuri cu retete

http://www.spufi.com/category/retete/
http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/12604/INDEX-Retete-Montignac/
http://jenyk-meniurimontignace-jenyk.blogspot.com/

Ultima editare efectuata de catre Bubulina in Vin Ian 20, 2012 7:04 pm, editata de 1 ori
Bubulina

Numarul mesajelor : 1411
Data de inscriere : 05/02/2009
Varsta : 45

Sus In jos

Re: Zona de diete.

Mesaj  Bubulina la data de Joi Ian 12, 2012 9:07 pm

Neata

Simo ,aseara ai da-o nitel in bara.Lactatele nu se asociaza cu absolut nimic decat daca sunt cu0% grasimi.Poti manca iaurt ,kefir si branza simple eventual asociate cu tarate.Nu este acceptat laptele dulce de niciun fel.Azi ar fi fost ok daca nu mancai painea aia.Sigur nu e conforma.La pranz as face o salata verde cu pui si atat.Poate seara as face tocanita de ciuperci cu salata de gulie.Acum eu nu stiu gustul guliei si nu stiu daca se asociaza bine.Ai grija la ulei,cat mai putin la alimentele cu IG peste 35.

Eu azi nici nu stiu ce mananc.Am o stare de nestare coplicata si de defectiunea lunara.
MD doar 2 pere.
P fasole verde cu copanel de pui(fara piele Sad )
C salata de ton plus ceva pe langa ea,inca nu stiu ce
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Joi Ian 12, 2012 9:30 pm

Bubu-ce idee buna sa faci subiectul asta separat!!!...Tu esti mai avansata si ma poti trage dupa tine...Cam in cat timp apreciezi ca s-ar putea da jos 29-30 kile?..(mi-am facut provizii de faina de soia si de naut integrale,de la naturisti)...as incerca painica ai in tigaie cu fainurile astea ci IG mic....ce parere ai?
hahaha...s-ar putea sa fim numa' noi doua pe aici si eventual Adriana...da' nu-i bai...parca cu sustinere e mai bine,nu?
La pranz- intentionam pui cu ciuperci si salata verde( e bine?)
Seara-salata de gulii a' la Lushka dar cred ca ar trebui fara morcov...chiar crud,in faza I ar trebui evitat,nu?

si peste zi bag ceai de la Veda-de slabit (combinatie de ceai verde+ nufar+ crusin)(fara nici un fel de indulcitori)
cius22

Numarul mesajelor : 1256
Varsta : 55
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Joi Ian 12, 2012 9:42 pm

Pana la urma asa e mai corect,fiecare subiect cu forumul lui.
Foarte avansata nu sunt nici eu dar sunt dispusa sa invat tot timpul.Am observat ca daca tii regimul strict poti da jos cam 2 kg pe saptamana,cel putin la mine asa a fost.Cu mici abateri undeva la un kg.Acum,sa nu exageram,nu e bine nici sa slabesti brusc.E ceva legat de toxinele din grasime care nu pot fi eliminate in ritm asa rapid si se transfera in sange ca mai apoi sa dea alte bube.O sa pun un post despre chestia asta mai tarziu.
Cu privire la faina de soia,nu exagera.Painea poti s-o incerci dar uitate pe tabelul ala cu IG si vezi daca se pupa cu regimul asta.Nu m-am uitat atent la reteta.Cauta reteta de paine wassa e cea mai conforma pt. regimul asta.Eu am renuntat definitiv la paine.
Pranzul e ok si seara da,fara morcovi.Eu ii evit cat pot.Se zice la ca la ciorba mai merg,ca-s putini in ditamai oala dar chiar nu vreau.
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Joi Ian 12, 2012 9:55 pm

Uite ce zice cineva pe un alt forum

"Uite, mie, cînd m-am dus la endo cu o criză sinistră de tiroidă, mi-a dat un rahat de regim cu o lingură de mîncare la prînz, ceva străveziu dimineaţa şi seara şi NICI UN PIC DE GRĂSIME DE NICI UN FEL. Îmi venea s-o dau cu capul de birou. Cucoană, şi de unde-mi iau eu vitaminele liposolubile?
Am mai auzit pe undeva o şmecherie, cică lasă, că dacă ai de unde slăbi îţi iei vitaminele de-acolo, din depozite. Meeeeei copii, am rîs de m-am strîmbat. Vitaminele, ştiţi deja, sînt de două feluri, unele hidrosolubile, altele liposolubile. Alea hidrosolubile, la revedere, tre' să le iei zilnic, că ce nu foloseşti pişi şi gata, nu se stochează. Alea liposolubile se stochează (tot surplusul, evident) prin grăsime, dar numai un timp scurt, apoi scapi şi de ele. Singurele lucruri despre care poţi garanta că se stochează în grăsime sînt toxinele. De-aia cine slăbeşte repede riscă mult, pentru că o cantitate prea mare de grăsime mobilizată în organism înseamă o cantitate prea mare de toxine care inundă sîngele, ficatul, rinichii etc. Unii fac faţă, alţii - mai mulţi - nu. Cei mai mulţi doar au impresia că fac faţă, pentru că în timp vor dezvolta tot felul de boli şi vor fi slabi, fericiţi şi spitalizaţi.
Şi tot de-aia tre' să iei suplimentele alea cu care mi-am tot răcit gura pînă acum (vă rog io, daţi cu sărci, că am tot scris şi eu, şi alţii), fiindcă trebuie suplinit ce-ţi lipseşte din haleală şi trebuie ajutat organismul să facă faţă la surplusul de toxine şi în general la toate chinurile prin care trece cînd slăbeşte.
Lasă, mănîncă tu întruna, dar sănătos. Dacă ţi-e foame şi mănînci mult, cu atît mai puţin ar trebui să te atingi în perioada asta de făinuri, glutenuri, fructoze şi alte d-astea... Lasă-le mai pentru la toamnă. Mănîncă să fii satisfăcută, să nu stai cu gîndul la mîncare, proteine şi lipide în primul rînd, şi foamea ţi se va diminua treptat"
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Joi Ian 12, 2012 11:21 pm

Da...foarte logic raspunsul doamnei...asa este cu vitaminele...e musai ca in alimentatie sa fie si grasimi (de preferat dIn cele bune; seminte, peste...ca altfel vitaminele liposolubile n-au cum circula prin corp...sunt de acord si cu partea cu slabitul repede...cred ca asta m-a dus pe mine la cutit...(am slabit cam 20 kile in 4 luni)...si greseala a fost dieta hipolipidica -asa ca fierea saraca...a stat acolo stocata...pana s-a impietrit si a trebuit sa o scot...(asta e riscul cu dietele fara grasimi...)...plus toxinele libere prin corp...CORECT...deci...o luam incetisor...
Uite ,tocmai am terminat tocanita asta:
http://doi4monti.blogspot.com/2009/07/tocanita-de-ciuperci-cu-ardei-roxanne.html

are fata asta multe retete faine si asta era exact ce-mi trebuia mie...cred ca o lingura-doua de tocanita din asta langa pui facut simplu la punga,la cuptor(desigur ...fara piele Sad ) merge,nu?...Iar ai mei, vor manca puiul cu mamaliguta si tocanita...si uite-asa rezolv problema pentru toti....
aaaa...am si salata verde langa......

aaahhh...sunt foarte entuziasmata!!!! ce ma bucur ca am reluat Monti! I love you
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Joi Ian 12, 2012 11:53 pm

OK,inseamna ca suntem pe drumul cel bune.Bun blogul asta si mai sunt retete bune aici
http://jenyk-meniurimontignace-jenyk.blogspot.com/
Am in cuptor acum o reteta de pe culinar.Buseuri cu varza.Abia astept sa mananc.
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Vin Ian 13, 2012 2:10 am

am varza rosie in camara....uraaaa...ma duc sa citesc...pot sa halesc seara asa ceva???
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Vin Ian 13, 2012 2:14 am

Seara poti sa halesti ce vrei.Eu am facut din varza alba.Nu stiu cum va iesi cu varza rosie.
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Vin Ian 13, 2012 2:16 am

...aoleu ce bine arata...mai ales in poza a doua...a lui promonti...Sunt curioasa cum o sa iasa cu varza rosie...ceva...violet banuiesc... Laughing sa-mi spui neaparat cum ti-a iesit si daca ti-a placut!...veau sa fac si eu...
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Vin Ian 13, 2012 2:36 am

Foarte buna a iesit.Am mai pus in plus o lingura de faina de naut.Aveam impresia ca e cam lichida compozitia.Ai grija sa storci bine varza dupa ce o fierbi.Am mai facut drob de ciuperci... foarte bun.Poti sa incerci si falafel.Toate astea poti sa le iei la pachet pt. ca sunt destul de satioase.
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Vin Ian 13, 2012 2:40 am

cheers bounce cheers bounce sunny bounce cheers
cius22

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Vin Ian 13, 2012 8:23 pm

Bubule,aseara m-am dus pe blogul dat de tine Jenyx...si am gasit acolo sufle de conopida...am inlocuit conopida cu gulii si a iesit o bunaciune...si din care mai am si astazi! yooo-hooo azi nu mai gatesc!!!
o sa fac si chestia cu varza...(buseurile-care au o reteta apropiata)
MD-salata de rosii,castraveti ,ceapa-cu putin ulei de masline si putina paine neagra
P-sufle de gulii
c-nu stiu inca...idei?

tu?
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Vin Ian 13, 2012 9:02 pm

Eu am facut supa de ciuperci de pe culinar cu mici diferente.N-am mai dat prin blender compozitia,am pus in loc de smantana iaurt de casa si am mai adaugat la toata povestea ardei capia de la sticla si o lingura de otet.Mi-a iesit o super supa.Ia sa o incerci.Tu ai ceva cu painea aia neagra?nici macar putina nu trebuie.Ia macar paine integrala de la velpitar,aia feliata si ambalata in punga maro.

MD ceai ca altceva n-a intrat.
P supa asta si buseurile cu varza care au mai ramas de aseara
C...aici e deja ceata dar sigur voi manca si supa
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Vin Ian 13, 2012 9:15 pm

.. scratch mey...am ceva cu painea...ca nu pot sa manc salata goala Embarassed ...da' stiu painea de la Velpitar...o sa incerc...daca nu ma indur sa fac io in casa paine monti...
Incet -incet...o sa incercam toate retele alea...vad ca pentru unele fete asta e un mod de viata si si-au adaptat si familiile ...ma gandesc ca la un moment dat...asa te obisnuiesti cu felurile astea de mancare ca nu mai trebuie sa te uiti pe nici un site si deja "simti" ce poti combina si ce nu...
...ma gandeam ca seara ar fi bune 2 mere...(ca n-am mai mancat d emult mere)
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Vin Ian 13, 2012 9:36 pm

Si rezisti numai cu mere?
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Vin Ian 13, 2012 10:15 pm

scratch ...pai...cred ca da...hahahha...iti spun maine daca am rezistat sau nu( acum mi-e asa o pofta de mere si nu mai tin minte dupa cat timp de la masa poti manca fructe...2 ore???)
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Vin Ian 13, 2012 10:23 pm

Cam asa am retinut si eu.La doua ore dupa masa si inainte cu 30-40 de minute de masa.
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Dum Ian 15, 2012 12:31 am

Aseara am rezistat ...si nu oricum ci doar cu un singur mar ,nu cu 2 bounce

Azi am executat paine din faina integrala de ovaz si tarate de grau...Nu a prea crescut la dospit Crying or Very sad ...inseamna ca o sa iasa cam tare...Acum e in cuptor.Dar...e paine si e Monti! asa ca nu mai ai de ce ma certa! (e pentru mesele glucidice...ca am vazut si paine pentru mesele lipidice)

Acu' cateva luni cand ma apucasem de Monti (si am abandonat, ca n-aveam colega de cursa lunga...Wink ),am invatat o reteta pe care acum o iubesc si baietii...super chec in cana la microunde:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/21951/Retete-Montignac-Checulet-in-cana/

Dupa ce se scoate din cana se taie felii rotunde cam de 2-3 cm si poti pune orice pe ele..arata ca niste prajituri de cofetarie...Eu,ii fac lui Victor asa: insiropez,pun putina nutella si un mot de frisca si baiatul meu zice ca e cea mai buna praji...si dureaza 5 minute cu totul...
D-iaurt
P-paine Monti cu branza de vaci si salata verde
C-???...inca nu stiu...(tre' sa am grija ce mananc ca din cauza ceaiului-am renuntat la el-...am cam dat in diaree...as avea voie ou fiert tare...dar seara? scratch ...)
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Dum Ian 15, 2012 5:27 am

Buna

Abia acum am acces la pc.Painea nu prea ma mai pasioneaza.Deja m-am obisnuit fara ea.Cu dulciurile e mai greu cu toate ca inainte nu eram mare amatoare.Ieri si azi am avut o nevoie acuta de dulce si de tigari...dar ma abtin eroic.Tare ma bucur ca mi-ai dat linkul ala.O sa-l incerc cat de curand.Despre oua nu stiu ce sa zic dar intr-un meniu pe 7 zile dintr-o carte monti am vazut oua la cina sub forma de omleta sau ochiuri.
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Lun Ian 16, 2012 1:50 am

Luni
MD sufle de gulie (ca mi-a ramas si e chiar mai bun rece)
P-omleta cu masline
gustare la 5-"painica mea Monti"-o bucatica ...
C;mere
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Lun Ian 16, 2012 3:31 am

Azi am derapat rau de tot cu o gogoasa.Efectiv nu m-am putut abtine.

MD iaurt gol
P... gogoasa
G branza
C omleta cu ciuperci si salata de varza

Mi-am luat naut pt. falafel dar e complicaciune mare cu el.Cica 15 ore la inmuiat si apoi pregatit,bagat la frig inca vreo ora si abia apoi prajit.Poate baga Adriana un ochi aici si imi da un sfat competent.
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  cius22 la data de Lun Ian 16, 2012 4:01 am

Bubu-eu iau de la kaufland naut la conserva...e gata de bagat in mixer( la tocat) dupa ce scurgi apa...si il pregatesti pe loc...
scratch gogoasa? ce gogoasa? Monti???baga reteta
cius22

Sus In jos

Mesaj  Bubulina la data de Lun Ian 16, 2012 4:07 am

cius22 a scris: scratch gogoasa? ce gogoasa? Monti???baga reteta

razi de mine?gogoasa d-aia interzisa,de faina alba si prajita in ulei
Bubulina

Sus In jos

Mesaj  hibiscus la data de Lun Ian 16, 2012 10:30 am

Oh ce bine ca ati deschis topic separat. eu n-am cu ce ma lauda pt ca am mincat carbs. Dar pleaca nepotul si revin la dieta mea. Sapt trecuta am dat jos numai un kil si asa vreau sa merg cu 1 kg pe sapt.
Deci azi si ieri nu ma laud cu nimic de miine va spun ce crosetez si eu.
Cit despre falafel eu il cumpar ca si praf adaug apa, il las sa se umfle vreo 30 min si dupa aceea il fomrz in miini ca pe chiftele si le prajesc. Numai ca tb adaugat mai putina apa decit spun ei acolo pt ca altfel iese cam balegos si se farimiteaza la prajit.
Ouale sint ok pt monti. eu crez ca o sa crosetez miine o salata de fasole verde cu usturoi feliat si patrunjel + lamiie, piept de pui si piure de conopida. Cind faceti piure de cartofi pt restul familiei pt voi puteti sa faceti de conopida. E minunat: conopida fiarta, unt, un pic de lapte, usturoi sfarimat, sare piper.
hibiscus

Numarul mesajelor : 2565
Data de inscriere : 18/02/2009

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: